• Razem na święta

          • Nasza Szkoła przystąpiła do akcji MEN Razem na Święta. „Razem na Święta” to akcja , w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Chcemy, aby działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. Przykłady działań w ramach akcji „Razem na Święta”• wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich sąsiadom (np. wrzucenie do skrzynek pocztowych),

            • samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliżej okolicy,

            • przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliżej okolicy, przyjaciół,

            • zaoferowanie pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach,

            • zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt,

            Wykonane przez uczniów kartki świąteczne znajduja się w Albumie fotograficznym.

          • PRO ARTE

          • W środę 25.11.2020 r. w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury odbyły się etapy powiatowe do Finału Wojewódzkiego w ramach programu PRO ARTE 2020.

            Jury w osobach: Malwina Kubicka (dyrektor ZOK), Ewa Kubicka (instruktor zajęć twórczych ZOK), Agnieszka Hałas (przedstawiciel RCAK) oceniało 10 prac w dwóch kategoriach wiekowych.

            Tematem przewodnim konkursu było hasło : „ Człowiek – planeta – przyszłość”. Prace były oceniane według kryterium: Zgodność tematu z konkursem, interpretacja tematu i koncepcji, umiejętności techniczne uczestnika, estetyka – staranność wykonania i oryginalność.

            Najwyżej ocenione prace należą do:

            ZOFIA PODEMSKA (KAT.1 ) – NOMINACJA DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

            WIKTORIA SPYCHAŁA (KAT. 2) – NOMINACJA DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

            JUSTYNA LISIECKA (KAT. 2) – WYRÓŻNIENIE

          • „Moja inspiracja do kariery”

          • W imieniu Wojewódzkiego Urzędu Pracy – Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Zespołu Interwizji Poradnictwa Zawodowego, a także Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim - partnera przedsięwzięcia przedstawiamy film edukacyjny pt. „Moja inspiracja do kariery”.

            Film powstał w ramach tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i ma celu szeroko pojęte promowanie poradnictwa zawodowego wśród dzieci i młodzieży i dorosłych. link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=USm49nCMTc0

          • Instytut Goethego

          • W dniu 20.11.20r. klasy szóste naszej szkoły wzięły udział w pokazach naukowych z Joachimem Hecker w roli głównej. Pokaz zorganizowany został przez Instytut Goethego w Warszawie. Na stronie szkoły będą systematycznie dodawane filmiki z wyżej wymienionego pokazu.

          • „Kontynuujemy tradycję” po raz szósty!

          • Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu już po raz 6 zorganizowała i przeprowadziła konkurs plastyczny „Kontynuujemy tradycję”, który był skierowany do uczniów wszystkich szkół w gminach leżących terytorialnie w Regionie Kozła. Temat konkursu zawsze zbliżony jest do hasła przewodniego Biesiady Koźlarskiej w Zbąszyniu, gdyż właśnie podczas jej trwania przedstawiani są laureaci  i prezentowane kolorowe prace dzieci. Tegoroczne hasło Biesiady Koźlarskiej „Jedyn śpiywo, drugi graje, nikt tańcować nie przestaje” zostało przez dzieci przedstawione na 62 barwnych i kreatywnych pracach. W dniu 18 listopada 2020 roku miała miejsce komisja weryfikująca wynik konkursu plastycznego. Komisja oceniła i wybrała prace, które ich zdaniem zasługują na nagrody i wyróżnienie. Jury w szczególności zwracało uwagę na samodzielne wykonanie oraz na zbieżność pracy plastycznej z tematem nawiązującym do hasła Biesiady.

            Kategoria: klasy 1-3

             II miejsce – Franciszek Strakowski (Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp.)

            Kategoria: klasy 4-6

            I miejsce – Anastazja Spychała (Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp.)

            Kategoria: klasy 7-8

            III miejsce – Wiktoria Spychała (Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp.)

            Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez Bibliotekę Publiczną w Zbąszyniu i Stowarzyszenie LGD Regionu Kozła.

             

            Wszystkie prace można zobaczyć w albumie fotograficznym

          • „ŚPIEWAMY NIEMIECKIE KOLĘDY”

          • Kolędy przenoszą nas w cudowny czas Bożego Narodzenia…

            W tym roku również Goethe Instytut zachęca dzieci i młodzież do wspólnego śpiewania poprzez organizację konkursu „ŚPIEWAMY NIEMIECKIE KOLĘDY”

             

            Wyzwanie konkursowe przyjęły uczennice klasy 6b: Amelia Löchert oraz Wiktoria Miszta, które samodzielnie przygotowały kolędę: „Stille Nacht, Heilige Nacht! 

            Dziewczyny konkurować będą w kategorii wiekowej klas 4-6. Najlepsze nagrania   publikowane będą w każdą środę Adwentu oraz nagrodzone małymi prezentami przedświątecznymi.

            Rozstrzygnięcie konkursu już wkrótce… Trzymajmy kciuki za nasze dziewczyny!


             

            .

          • ,,WYKORZYSTUJESZ NIE MARNUJESZ"

          • Uczniowie klasy III wzięli udział w europejskim konkursie plastycznym pt. ,,WYKORZYSTUJESZ NIE MARNUJESZ". Konkurs zorganizował Punkt Informacji Europejskiej - EUROPE DIRECT - Zielona Góra działający w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie.

            Konkurs dotyczył wykorzystania surowców wtórnych. Oto prace: Alicji Spychały, Dawida Tobysa, Julki Witwickiej i Alana Bimka . Prawda, że pomysłowe? :)

            Prace w albumie fotograficznym

          • Mała książka - wielki człowiek

          • Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. 

            Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych.

            Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłym wrażliwości i dorobku twórczym, znana i ceniona także za granicą. Przygotowany przez nią metaforyczny alfabet ukazuje wielowymiarowość sztuki, która nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale też ma rozbudzać w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania, pobudzać do myślenia i zachęcać do własnej aktywności twórczej.

            Pierwsze Abecadło zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom, przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją. „Czytanie” obrazów jest tak samo fascynujące jak czytanie wyrazów.

            Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajdą ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

            Projekt jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów. Instytut Książki pokrywa również koszty wysyłki wszystkich materiałów.

            Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek

          • Uroczyste wręczenie książki, plakatu i broszury w Szkole Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wielkopolskiej miało miejsce 5. listopada br. Data nie była przypadkowa, w tym dniu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Rodzice pierwszoklasistów postarali się o to, by do szkoły przyszli piraci, księżniczki, tygryski z bajki pt. „Kubuś Puchatek”, „Kot w butach”. Uczniowie nieobecni tego dnia przysłali zdjęcia w przebraniach: SpongeBob Kanciastoportego, Pipi Pończoszanki oraz Donatella z nieśmiertelnych „Wojowniczych Żółwi Ninja”. Nawet wychowawczyni pani Ada podjęła wyzwanie i  pojawiła się w stroju Fiony. Z uwagą wysłuchaliśmy wiersza o mocy czytania bajek i baśni, następnie przeszliśmy do indywidualnej prezentacji. Byliśmy zachwyceni alfabetem, i od razu „pochłonęliśmy” opowiadanie pt. „Kurczak” Małgorzaty Musierowicz, zrozumieliśmy przekaz o kształtowaniu postawy tolerancji wobec innych, w myśl przemyśleń Maćka „nikt od nikogo nie jest lepszy” i podniesieniu samooceny. Mieliśmy okazję do udekorowania wg własnego pomysłu piernikowej chatki Baby Jagi i złożeniu go, co wymagało od nas myślenia przestrzennego. Następnie  braliśmy udział w quizie muzycznym „Czy rozpoznasz bajki po czołówce?” Braliśmy udział w bajkowych kalamburach, czyli drużynowej grze towarzyskiej. Polegała na odgadywaniu haseł – tytułów bajek, które jeden z członków drużyny próbował przekazać pozostałym. Osiągnąć ten cel mógł przy pomocy rysunków lub pantomimy, czyli gestów oraz zwięzłej wypowiedzi, przy drugim losowaniu dowiadywał się tytułu bajki. Charakterystyczny dzień, ponieważ bajki, baśnie towarzyszą nam od młodzieńczych lat. Dzięki rodzicom i dziadkom pojawiają się w naszym życiu i zostają z nami na wiele lat, a czasami na zawsze. Dlatego bohaterowie z bajek są bardzo często dla wielu z nas ważni.

             

          • SZKOŁA PAMIĘTA!

          •                                                               SZKOŁA PAMIĘTA!

                  Uczniowie naszej szkoły chętnie przyłączyli się do akcji „Szkoła pamięta”, której celem było zachęcenie do upamiętnienia ważnych rocznic i postaci historycznych oraz do zwrócenia większej uwagi na historię swojej małej ojczyzny. Powstały na ten temat piękne prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych oraz wiersze.

            Oto niektóre z nich:

             

            Zaduszne smutki

            Droga ku świętości
            Do cmentarnych mości
            Podążamy w szerokie bramy
            Ciągle rozmyślamy
            Kiedy byliście z nami
            I nie szliśmy z tymi zniczami
            Kwiaty nie oplatały kamiennych łóżek
            I było pełno pustych dróżek


            Modlitwa do umarłych

            W ciszy posłuchamy
            Pomodlimy się za Was
            Wchodząc w cmentarne bramy
            Abyście  nie czuli się sami
            Wśród żałobnych świateł
            Smutnych, jesiennych kwiatów
            Pamiętajcie żyjecie z nami
            Z naszymi sercami


            Żywi do umarłych

            Kamienne mury
            Oplatane przez bezduszne kwiaty
            Światło nadziei do którego podążamy
            Szczęśliwi pełni wspomnień
            Modląc się o nich
            Tam spoczywających
            Świętych

          • KONKURS GOETHE-INSTITUT "ŚPIEWAMY NIEMIECKIE KOLĘDY"

          • Konkurs skierowany jest dla klas 6-8 i organizowany jest w ramach projektu Deutsch Plus. Organizatorem jest Goethe Institut w Warszawie.Zadaniem uczniów jest zaśpiewanie w grupie (max.5 osobowej) lub pojedynczo dowolnej niemieckiej kolędy, nagranie jej i przesłanie w formie krótkiego filmu. Językiem pracy jest język niemiecki.Termin nadsyłania zgłoszeń i prac upływa 30.11.2020r.W skali od 1-4 oceniane będą:-oryginalność i pomysłowość w realizacji tematu-wrażenie ogólne-strona językowaCzekają nagrody niespodzianki ufundowane przez organizatorów oraz partnerów projektu.Śpiewaj tak jak chcesz i możesz,z akompaniamentem lub bez-najważniejsze, że z serca!Zachęcamy do udziału w konkursie!Chętne osoby proszę o kontakt z nauczycielem j.niemieckiego

          • SPOTKANIE Z AKTYWISTAMI

          • W ramach projektu Deutsch Plus Goethe Institut w dniu 29.10.uczniowie klasy 7 uczestniczyli w lekcji kulturowej prowadzonej przez studenta Johannesa Mohrle. Celem spotkania było przybliżenie uczniom miasta Monachium, jego zabytków oraz ciekawych miejsc do zwiedzenia. Ponadto Johaness nagrał dla nas krótki filmik przedstawiający jego mieszkanie, opowiedział o latach szkolnych, obecnych studiach oraz o swoich zainteresowaniach. Pochwalił się również miejscami, które zwiedził dotychczas w Polsce. Na zakończenie uczniowie sprawdzili wiedzę Johannesa o Polsce w formie przygotowanego wcześniej quizu.Mimo towarzyszącej tremy:), spotkanie zaliczamy do udanych!

          • KONKURS

          • Uroczyste przekazanie nagród rzeczowych wygranych w konkursie "Gminne zawody piłkarskie" organizowanym przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. Urząd Miejski w Zbąszynku zajął II miejsce.

            Urząd Statystyczny ogłosił, że do 15 października br. największy odsetek rolników spisanych metodą SAMOSPISU odnotował w gminach:

            w kategorii do 200 gospodarstw w gminie:

            I miejsce Łęknica Czyli Mużaków

            II miejsce Gmina Kolsko

            III miejsce Gmina Małomice

            w kategorii od 201 do 300 gospodarstw:

            I miejsce Nowa Sól (gm. miejska)

            II miejsce Urząd Miejski w Zbąszynku

            III miejsce Urząd Miejski Żary

            w kategorii powyżej 300 gospodarstw:

            I miejsce ex aequo Nasze Strzelce i Miasto i Gmina Witnica

            II miejsce Sława

            III miejsce Gmina Sulechów