II klasa w plenerze - malowanie z natury.
06.05.2016r. Spotkanie z sołtysem
W ramach Ścieżki Regionalnej klasa VI pozyskiwała wiedzę od sołtysa Piotra Kociołka na temat pracy samorządu w gminie. W interesujący sposób p. Kociołek przedstawił też strukturę administracyjną gminy, plany inwestycyjne i rolę sołtysa w wiosce. Spotkanie przebiegało w formie panelu dyskusyjnego. Prowadzącym był Łukasz Spychała. Najbardziej aktywnym dyskutantem okazali się Piotr Bimek i Laura Spychała.
03.05.2016r. Święto Konstytucji 3 Maja
Poczty Sztandarowe: "Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła" Łukasz Grąs kl.VI, Aneta Tratwal kl. VI i Andżelika Śmiałek kl. VI i "Związku Harcerstwa Polskiego" Piotr Bimek kl. VI, Maja Bimek kl. III i Magdalena Gurdak kl. III uczestniczyły podczas Mszy Św. w Zbąszynku. Godnie reprezentowali społeczność szkolną. Dziękujemy.
29.04.2016r. Patriotyczny Poranek
- Święto Pracy, Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 Maja uczczono na apelu przygotowanym przez klasy IA, IB, II i III.Dziękujemy najmłodszym uczniom za przedstawienie interesującej aranżacji pieśni, piosenek, wierszy i ważnych informacji na temat zbliżających się świąt majowych.
Wizyta w Komendzie Powiatowej Policji i w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie.
Dzieci od zawsze interesują się policyjną służbą. Nie jeden marzy, aby w przyszłości zostać policjantem. Aby przybliżyć uczniom zawód policjanta, Rada Rodziców zorganizowała wycieczkę dla klas IV, V i VI do Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie. Celem wycieczki była również Komenda Powiatowa Straży Pożarnej, gdzie uczniowie mogli obejrzeć nowoczesne wozy i sprzęt strażacki.
Układ Słoneczny i Astronomia
- Klasa III przeprowadziła ciekawą lekcję dla wszystkich uczniów naszej szkoły.Trzecioklasiści przedstawiali ciekawostki i informacje na temat planet w Układzie Słonecznym wykorzystując wykonaneprzez siebie modele planet. Uwieńczeniem był pokaz multimedialny przygotowany przez tatusia Zosi Kowalskiej.Każda podana informacja kończyła się quizem. Zaangażowana była cała szkoła. W naszej szkole Dzień Nauki trwa...Brawa !!! dla klasy III
Dzień nauki na Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Fizyki i Astronomii i w Centrum Przyrodniczym im. Jana Keplera.
Dnia 14 kwietnia 2016r. (czwartek)o godz.7.50 wyjechaliśmy dwoma autobusami do Zielonej Góry. W auli uniwersyteckiej dr Joanna Kalaga wraz z asystentką przeprowadziły szereg doświadczeń związanych z fizyką. Dzieci uczyły się stawiania hipotez, zostały włączone w pokaz. Pracownice wykonywały doświadczenia wykorzystując przedmioty codziennego użytku takie jak: balon, butelka, gaza, puszka i plastikowy talerz. Dzieci za pomocą ciepłych dłoni wykonały fontannę. Na podstawie wykonanego doświadczenia Panie wyjaśniły , czym jest rozszerzalność cieplna. Kilkoro dzieci w domu wykonało doświadczenie z napięciem powierzchniowym. Specjalistycznymi środkami dydaktycznymi było wahadło matematyczne i koło Maxwella, by pokazać zasadę zachowania się energii mechanicznej. Półkule magdeburskie próbowali rozdzielić uczniowie z klasy szóstej, z pomocą przyszedł wychowawca, bez powodzenia. Doktor Joanna Kalaga wyjaśniła: są to metalowe półsfery umożliwiające wykonanie słynnego doświadczenia przeprowadzonego przez Ottona von Guericke w 1654 r. w Magdeburgu. W doświadczeniu tym wykorzystano dwie półsfery metalowe o średnicy 42 cm każda, o starannie zeszlifowanych krawędziach. Półsfery zostały dociśnięte do siebie i uszczelnione, następnie wypompowano ze środka powietrze. Okazało się, że do rozerwania tak powstałej kuli potrzebne było 16 koni. Była to widowiskowa demonstracja istnienia ciśnienia atmosferycznego za pomocą maszyny elektrostatycznej, która służy do uzyskania wysokiego napięcia. Wykonaliśmy eksperyment z iskrą. Podziękowaliśmy tradycyjnie: gwarą dąbrowiecką, przy muzyce wygranej na koźle, wręczając lalkę - Dąbrowszczankę. Pytanie dla Was czy wiecie dlaczego żołnierze nie maszerują po moście? Następnym ciekawym miejscem było Centrum Keplera, gdzie uczniowie z asystentem poznawali zasady fizyki i dynamiki. Po przejściu wszystkich stanowisk mogli indywidualnie przeprowadzać doświadczenia. Różnymi ciekawymi metodami -eksperyment, obserwacja, poznawali przyrodę i zjawiska atmosferyczne. Mimo deszczu, po wspaniałej naukowej uczcie, zadowoleni, wróciliśmy do szkoły.
Cieszą nas sukcesy sportowe naszych uczniów. Drużyna piłkarska w Turnieju Piłki Nożnej w Kosieczynie zajęła II miejsce, a w Świebodzinie drużyna zajęła V miejsce. Mecze odbyły się podczas ferii . Dziękujemy sołectwom z Dąbrówki i Rogozińca, za pomoc w organizacji wyjazdu na mecze. 03 lutego 2016r. wychowawcy wspólnie z Rodzicami zorganizowali dla uczniów młodszych Balik Karnawałowy, a dla starszych dyskotekę. W tym roku szkolnym Tytuł laureata zdobyła Olivia Bimek w konkursie przedmiotowym z języka niemieckiego. Gratulujemy. 03marca 2016r. Rada Sołecka zorganizowała "Dzień Piłkarza" dla uczniów szkół podstawowych. W turnieju wzięły udział SP Zbąszynek, SP Kosieczyn, ZS z Podmokli Małych. Nasz drużyna zajęła II miejsce. 05-06marca wszyscy uczniowie grający na instrumentach ludowych uczestniczyli w uroczystościach 78 rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła we Wrocławiu. Występem artystycznym i udziałem Pocztu Sztandarowego godnie zaprezentowali naszą gminę i szkołę. Dzień przed uroczystościami uczniowie mieli okazję zwiedzić Panoramę Racławicką, ZOO i Stare Miasto. Była to nagroda za udział w wielu występach i za pracę na zajęciach pozalekcyjnych w gminnym ognisku muzycznym. 12marca2016r. z okazji Dnia Kobiet dla pań z Koła Gospodyń uczniowie kl. III pod opieką p. Adriany Pawelskiej wystąpili, przedstawiając program słowno-muzyczny "Dzień Kobiet". Zatańczył zespół Red Pover i zagrała kapela koźlarska w składzie: kozioł- Piotr Bimek, skrzypce -Karolina Łochowicz, skrzypce i klarnet- Hubert Wittke. W tym dniu również rozpoczął się konkurs między klasowy na zbiórkę makulatury, zainicjowany przez Radę Rodziców. W pierwszym terminie zebrano 741 kg makulatury, Następne terminy odbioru to: 19marzec i 09 kwiecień od 10.00-11.00. w remizie strażackiej. Z okazji I Dnia Wiosny 18marca2016r. wszystkie klasy udały się na II Paradę Wiosenną nad Jeziorko Koźlarskie. W naszej szkole odbywa się wiele zajęć polegających na praktycznym działaniu, doświadczaniu i przeprowadzaniu eksperymentów naukowych. Nawiązaliśmy kontakt z Uniwersytetem Zielonogórskim z Wydziałem Fizyki i Astronomii . Zaplanowaliśmy 14 kwietnia, lekcje dla wszystkich uczniów na uczelni i w Przyrodniczym Centrum Keplera. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy składam sympatykom naszej szkoły najserdeczniejsze życzenia, pogody ducha i ciepłej rodzinnej atmosfery.
Kolędy i Pastorałki na Ludową Nutę
14 stycznia 2016r. Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła w Dąbrówce Wielkopolskiej tradycyjnie już zorganizowała dla dzieci w wieku szkolnym prezentacje wokalno instrumentalne pt „ Kolędy i Pastorałki na Ludową Nutę”, Udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych: w Kosieczynie, w Zbąszynku, w Podmoklach Małych, w Nowym Kramsku. Były również Przyprostyńskie Koziołki. Celem spotkania jest popularyzacja kultury ludowej, poprzez zachęcanie dzieci do śpiewu i nauki gry na instrumentach ludowych charakterystycznych i najbardziej wartościowych dla naszego regionu. Prezentowane były utwory wokalne lub instrumentalne na koźle, sierszenkach, skrzypcach, mazankach, klarnecie i fletach. Wykonane a capella lub z akompaniamentem, solo, w duecie lub zespołowo. Uczniowie prezentowali również stroje ludowe. Ugościliśmy wszystkich regionalnym poczęstunkiem - kołoczym z okruchelkami i bigosem przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Koncert przygotowała kl. V w ramach Ścieżki Regionalnej metodą projektową.
W szkole "Rodła" wszystko gra!!
1 września 2015r. tradycyjnie uczestniczyliśmy we mszy św. na której ks. Stanisław Jedliński powitał uczniów, rodziców i wychowawców. Dokonał również poświęcenia tornistrów, książek i przyborów pierwszoklasistom. W sali CKiF na Uroczystym Apelu Inauguracyjnym w obecności rodziców, zaproszonych gości i całej społeczności szkolnej odbyło się pasowanie na ucznia i uroczyste przyjęcie do szkolnej rodziny, naszych najmłodszych uczniów. Mamy 29 pierwszoklasistów w dwóch oddziałach. Wychowawczynią klasy IA jest pani Iwona Utrata, a klasy IB Elżbieta Czyczerska-Budych. Wszystkie oddziały liczą 104 uczniów. W tym roku szkolnym będziemy korzystać z dziennika elektronicznego Librus Synergia. Kontynuować będziemy również, zajęcia pozalekcyjne: naukę gry na instrumentach ludowych - mistrz Jan Prządka, zajęcia sportowe: siatkówka - Piotr Górawski, piłka nożna, lekkoatletyka, BRD - Edward Utrata, plastyczne -artysta ludowy Włodzimierz Kłos, taneczne - Magdalena Rybicka - Wachowska, literackie - Katarzyna Trochanowska, wokalne - Iwona Utrata, wędkarskie - Wojciech Ławniczak, przyrodnicze i turystyczno-krajoznawcze - Regina Guzek, językowe - Iwona Urbaniec i Zuzanna Buczna. Dodatkowe zajęcia matematyczno-informatyczne będzie prowadził Eugeniusz Trochanowski. Uczniowie podczas wakacji wyjeżdżali w rozmaite ciekawe miejsca, gdzie reprezentowali również naszą szkołę. Mała kapela w składzie: Martyna Mania, Julita Jędrzejczak, Wiktor Szymański i Piotr Bimek z grupą młodzieżową Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały wystąpiła w Bytowie na Kaszubach na I Festynie Sztuki i Kultury Ludowej. Zwiedzili tam Szkołę Rodła i jej muzeum. Kapela w składzie: Hubert Wittke, Karolina Łochowicz, Kornelia Kleszka, Laura Spychała, Kinga Grychta byli uczestnikami Ogólnopolskiego Konkursu Muzyków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Uczniowie grający na instrumentach ludowych prowadzili też korowód dożynkowy w Chlastawie. 27.09.2015r. w Zbąszyniu na 41 Biesiadzie Koźlarskiej Piotr Bimek otrzymał Nagrodę Burmistrza Zbąszynka. II miejsce w kategorii skrzypiec i śpiewu zajęła Martyna Mania, Karolina Łochowicz, Laura Spychała. Hubert Wittke otrzymał wyróżnienie. Julita Jędrzejczak, Milena Śmiałek, Kinga Śmiałek i Maja Bimek otrzymały podziękowanie. Kornelia Kleszka w kategorii klarnet zajęła II miejsce. Oliwier Niemiec w kategorii kozioł zajął II miejsce, Wiktor Szymański wyróżnienie. Uczniowie chętnie i licznie uczestniczą w w/w zajęciach. Cieszą nas ich sukcesy, życzymy im zapału i wytrwałości. 21.09.2015r. z powodu pożaru Wexpoolu i zagrożenia zadymieniem, uczniowie, którzy przybyli do szkoły zostali przewiezieni do Szkoły Podstawowej w Kosieczynie. Tam też odbywały się zajęcia pozalekcyjne sportowe i muzyczne. Bardzo dziękuję Dyrekcji, Nauczycielom i pracownikom szkoły w Kosieczynie za przygotowanie miejsca i ciepłe przyjęcie naszych uczniów. Ze względu na niską frekwencję spowodowaną ewakuacją i wyjazdem do innych miejscowości uczniowie naszej szkoły mieli przymusowe ferie do 25.09.2015r. W czwartek 24.09.2015r. wszyscy chętni uczniowie (63) skorzystali z zaproszenia i pojechali na basen do Zielonej Góry. W imieniu uczniów, rodziców i swoim bardzo dziękuję Marcinowi Mincie i pracownikom OSiR-u za wspaniale zorganizowaną wycieczkę. W sobotę 26.09.2015r. uczniowie kl. II wraz z rodzicami i wychowawczynią Katarzyną Trochanowską wyjechali na wycieczkę do Wrocławia. Tradycyjnie we wrześniu odbyły się wybory do Rady Rodziców. Przewodniczącą Rady Rodziców została Bożena Jędrzejczak. Dzięki współpracy szkoły z rodzicami osiągamy lepsze wyniki w nauce, a uczniowie ciekawiej spędzają swój czas pozalekcyjny. Zapraszamy rodziców na zajęcia otwarte do klas, na zajęcia pozalekcyjne, na wspólne wycieczki, pikniki i na wspólnie zorganizowaną 28 listopada2015r. Zabawę Andrzejkową.
Dni wolne od zajęć w roku szkolnym 2015/2016
22 IX 2015 (wtorek)
23 IX 2015 (środa)
24 IX 2015 (czwartek)
25 IX 2015 (piątek) odpracowany będzie w sobotę 16.01.2016r. (balik i dyskoteka)
11 XI 2015r. Narodowe Święto Niepodległości
23 XII 2015 - 03 I 2016 zimowa przerwa świąteczna
06 I 2016 Trzech Króli
18 I 2016 - 31 I 2016 Ferie zimowe
24 III 2016 - 29 III 2016 Wiosenna przerwa świąteczna
05 IV 2016 sprawdzian szóstoklasistów
02 V 2016 (poniedziałek)
27 V 2016 (piątek)
Kursywą zapisano dni wolne od zajęć zgodnie z § 5 pkt.1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5października2010r. w liczbie 6-dni. Uzgodniono z Radą Rodziców.