KAMPANIA SPOŁECZNA - BEZPIECZNY PRZEJAZD.
27 listopada ucznowie klasy pierwszej i drugiej spotkali sie z pracownikami Posterunku Straży Ochrony Kolei w Zbąszynku: starszym przodownikiem Piotrem Fleiszerowiczem i strażnikiem panią Edytą Szymańską. Przeprowadzili oni spotkanie informacyjno-edukacyjne dotyczące poprawy bezpieczeństwa na terenie kolejowym. Zajęcia odbyły się w ramach Kampanii społecznej - Bezpieczny przejazd. " Szlaban na ryzyko". Najważniejszym celem spotkania było kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych, podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Uczniowie otrzymali okolicznościowe upomniki. Dziękujemy za bardzo ciekawą i pouczającą wizytę.
EKIPA CHRUMASA GOTUJE.
Szkoły podstawowe uczestniczące w Programie dla szkół zobowiązane są zrealizować co najmniej dwa działania edukacyjne w semestrze zgodnie z zakresem i katalogiem określonym przez Ministra Edukacji . Działania edukacyjne stanowią obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów Programu dla szkół. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności. 22 listopada uczniowie klasy pierwszej przyłączyli sie do EKIPY CHRUMASA i przygotowywali zdrowe koktajle truskawkowe i bananowe.
Podsumowanie zbiórki koleżeńskiej
Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,
lecz przez to czym dzieli się z innymi...”
Jan Paweł II
Podczas dzisiejszej zbiórki koleżeńskiej uzbieraliśmy 2483,18zł
DZIĘKUJEMY !
Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli serce.Całej społeczności uczniowskiej,Wam Drodzy Rodzice,za wspólne uczenie wrażliwości i empatii! Dziękujemy rodzicom, którzy pomogli piekąc bezinteresownie pyszne ciasta ( po 20 minutach zostały okruszki)!
Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji szczytnego przedsięwzięcia dla p. Ewy Lochert, p. Elżbiecie Sachmata, przewodniczącej SU Mai Bimek oraz pomocniczki Wiktorii Kani.
Jeszcze raz okazało się,że razem możemy więcej !
Karaoke pieśni patriotycznych i wojskowych.
13 listopada w ramach obchodów niepodległościowych w gminie Zbąszynek odbyło się w naszej szkole spotkanie pod hasłem „Karaoke pieśni patriotycznych i wojskowych”. Wśród gości obecni byli: Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, sołtys Piotr Kociołek , przewodnicząca Rady rodziców pani Donata Wittke oraz dyrektorka Szkoły Podstawowej ze Zbąszynka pani Anna Szczesiak. Przybyli również koledzy i koleżanki ze szkół w Kosieczynie i Zbąszynku z opiekunami: panią Ewą Prążyńską i Michałem Łysiakiem. Apel prowadziły Zosia Kowalska i Wiktoria Spychała. Przedstawiły krótki zarys dziejów naszej Ojczyzny oraz historię powstania śpiewanych na spotkaniu pieśni. Apel rozpoczęli uczniowie z klasy pierwszej i drugiej. Wysłuchaliśmy w ich wykonaniu piosenkę „Nasza Ojczyzna”. Natomiast Marta Mewes ze Szkoły Podstawowej w Zbąszynku zaśpiewała utwór pod tytułem „11 listopada”. Opiekę nad częścią muzyczną sprawował pan M.Łysiak. Scenariusz przygotowała pani Ewelina Augustyniak i pan Maciej Szulc. Uczniów z naszej szkoły rozśpiewała pani Lidia Duda. Mieliśmy okazję wspólnie zaśpiewać następujące pieśni: Rota, Legiony – Pierwsza Brygada, Przybyli ułani, Piechota, Białe róże, Wojenko, wojenko, O mój rozmarynie, Serce w plecaku, Czerwone maki na Monte Cassino. Spotkanie zakończyły uczennice ze szkoły podstawowej w Zbąszynku prezentując utwór Chłopców z Placu Broni zatytułowany „Wolność”. Dziękujemy wszystkim za wspólne spotkanie oraz za aktywny udział w obchodach 100.rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
50 lecie Harcerstwa na terenie Gminy Zbąszynek
10 listopada miała miejsce niezwykła uroczystość. ZHP Zbąszynek obchodził 50-lecie swojego istnienia. Uroczystość odbywała się w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury. Zuchy, harcerze, instruktorzy ZHP Związku Drużyn Zbąszynek, Chorągiew Ziemi Lubuskiej przekazali Szkole Podstawowej Pomnik Rodła podziękowanie za wieloletnią współpracę. Z okazji jubileuszu życzymy wszystkim harcerzom wielu przyjaźni i sukcesów a przez kolejne 50 lat nie schodzenie ze ścieżki wytyczanej przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. Dziękujemy i pozdrawiamy. Czuwaj!
Kampania #KIEDYMYŻYJEMY
Nasza szkoła przyłączyła sie do kampanii #KIEDYMYŻYJEMY, która ma na celu rozpowszechnienie prawidłowych słów Mazurka Dąbrowskiego. Organizatorom akcji zależy na dotarciu do dzieci i młodzieży, aby kolejne pokolenia nie powielały błędu, który polega na używaniu w pierwszej zwrotce słowa „póki” zamiast „kiedy”.
Piknik wojskowy
9 listopada uczniowie z klasy siódmej i ósmej wzięli udział w Pikniku wojskowym zorganizowanym przez CKZiU dla całej społeczności szkolnej Gminy Zbąszynek. Mieli okazję obejrzeć sprzęt wojskowy, który udostępniła 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza oraz wystawę obrazów pana P.Basińskiego. Nie zabrakło również tradycyjnej grochówki.
Rekord dla Niepodległej
Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży zaprasiło wszystkie szkoły do włączenia się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. W związku z tym w piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. Pani dyrektor przypomniała zasady, które obowiązuja pdczas śpiewania hymnu:
•Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju.
•Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek
•Mężczyźni w ubraniach cywilnych – zdejmują nakrycia głowy.
•Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie, oddają honory przez salutowanie.
•Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory poprzez pochylenie sztandaru
12 listopada 2018r
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.
W tym dniu w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.
Dzień wolny od zajęć lekcyjnych i wychowawczych pozwoli na spędzenie czasu wśród najbliższych, w gronie rodzinnym, by w radosnej, patriotycznej atmosferze godnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Śniadanie Daje Moc
W dniu 8 listopada 2018 roku nasza szkoła włączyła się do programu edukacyjnego „Śniadanie Daje Moc”.
Uczniowie i nauczyciele przygotowywali posiłek z różnorodnych, zdrowych produktów. Na stołach pojawiły się misy z sałatkami warzywnymi i owocowymi, kanapki z ciemnego pieczywa przyozdobione kolorowymi warzywami, serami, soki ze świeżo wyciśniętych owoców, wielosmakowe koktajle, szaszłyki owocowe, babeczki z marchewką, tosty, a nawet tortille.
W nagrodę za przygotowanie posiłku, każda klasa otrzymała dyplom za udział w programie oraz jabłka, które zakupiła Rada Rodziców.
Akcja ta z roku na rok cieszy się coraz większym zaangażowaniem uczniów, rodziców i nauczycieli. Pamiętajmy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.
Międzyszkolny konkurs historyczny „Droga ku wolności”
Rozpoczęły się już w naszej gminie różnego rodzaju imprezy z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dnia 5.11.2018 r. w Kosieczynie odbył się międzyszkolny konkurs historyczny „Droga ku niepodległości” na wzór znanej gry telewizyjnej 1 z 10.
W konkursie wzięły udział trzy szkoły podstawowe z naszej gminy: Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła z Dąbrówki Wlkp., Szkoła Podstawowa z Kosieczyna i Szkoła Podstawowa ze Zbąszynka.Naszą szkołę reprezentowali Michał Gołek kl. V, Kazimierz Lisiecki kl. V i Ignacy Lisiecki kl. VI.
Byli oni najmłodszymi zawodnikami, gdyż pozostali uczestnicy byli uczniami z klas VII i VIII.Nasi zawodnicy, choć jeszcze tak młodzi, dzielnie sobie poczynali podczas potyczek, jednak nie zawsze ma się szczęście do pytań w tego typu konkursie i nie dotarli do finału. Zwyciężyli zawodnicy z Kosieczyna i oni zajęli pierwsze trzy miejsca.
Dziękujemy naszym przedstawicielom za godne reprezentowanie szkoły i życzymy sukcesów
w dalszych konkursach jakie, są jeszcze przed nimi .
List Minister Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Szanowni Państwo,
Rodzice i Opiekunowie,
w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.
W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.
Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.
Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.
Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.
Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej Główny Inspektor Sanitarny
Code Week 2018
W dniach od 6 do 21.10.2018 uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tygodnia kodowania. EU Code Week czyli Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczniów w ciekawy i interesujący sposób. Na lekcjach informatyki uczniowie poznali podstawy programowania pracując w programie Scratch. Za udział w tej inicjatywie szkoła otrzymała certyfikat.
Lekcja wychowawcza w kl.VII
31 października, na lekcji wychowawczej w klasie siódmej, odbyło się inspirujące spotkanie z mamą jednego z uczniów. Ciekawa postać pani Agnieszki przyciągnęła uwagę wszystkich uczestników zajęć swoimi licznymi pasjami, jak muzyczne umiejętności i upodobania, gra na parforsie, prowadzenie zespołów muzycznych, umiejętność i uprawnienia do prowadzenia autobusów a także aktywna działalność w kole łowieckim. Nasz gość już wcześniej pasją muzyczną zaraził swoich synów, ale, dzięki interesującym opowieściom zasiał ziarno zaciekawienia w uczniach. Ze spotkania wszyscy mieli okazję wynieść przekonanie, że w życiu można wykonywać zawód, będący jednocześnie pasją człowieka, dostarczającą radości.
Spotkanie Burmistrza z Kapelą Koźlarską
29 października br. w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku odbyło się spotkanie Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego z uczniami uczęszczającymi do Ludowego Ogniska Muzycznego przy Szkole Podstawowej w Dąbrówce Wlkp. Otrzymali oni bon upominkowy. Nagroda przyznana przez Burmistrza była wyrazem uznania za wysokie wyniki w konkursie Młodego Muzyka Ludowego, który odbył się w ramach 44 Biesiady Koźlarskiej w Zbąszyniu w dniach 28-30 września br. Wyniki konkursu podawaliśmy we wczesniejszych informacjach na naszej stronie internetowej .