• Jubileusz 80- lecia

• Piękny jubileusz

10 czerwca dla mieszkańców Dąbrówki Wielkopolskiej jest dniem szczególnym, tego dnia 80 lat temu na ziemiach zachodnich powstała pierwsza szkoła polska.  By uczcić ten dzień, już od rana rozpoczęły się uroczyste obchody.

Specjalnie na tą okazję przyjechał ks. Biskup Stefan Regmunt i ks. Andrzej Kugielski ( absolwent SP.), Msza Św. celebrowana przez JE Biskupa była bardzo uroczysta, odprawiana w parku przy akompaniamencie miejscowej orkiestry dętej i Chóru w odświętnych strojach Dąbrowieckich. Uczniowie w darze ofiarnym zapalili 80 świeczek, Rodzice ofiarowali chleb i owoce.  Po Mszy Św. korowód na czele z orkiestrą młodzieżową” Szałamaje” udał się na ulicę  Piastowską, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła.

Tego dnia do Dąbrówki Wlkp. zjechało wielu ważnych gości, Przewodniczący Sejmiku Lubuskiego Krzysztof Seweryn Szymański, Marszałek Marcin Jabłoński, Lubuski Kurator Oświaty Roman Sondej,  Radny Sejmiku Województwa  Lubuskiego Edward Fedko, Senator Zbyszko Piwoński,  Pułkownik Wojska Polskiego  Michał Kupiec,  Przewodniczący Rodziny Rodła Tadeusz Szczerbak, Przewodniczący Rady Powiatu  Bogusław Motowidełko, Radny Powiatu Alojzy Jokiel, Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, Radni Gminy Sylwester Budych i Agnieszka Budych,   Kierownik Oświaty Barbara Stasik,  Danuta Brudło Sekretarz Zbąszynia. Lista gości była długa: Księża, dyrektorzy sąsiednich szkół i delegacje ze sztandarami. Pracownicy szkoły, Emeryci, Pierwsi Absolwenci, Zarząd Rady Rodziców oraz przedstawiciele organizacji społecznych.

Na dziedzińcu szkolnym rozpoczęła się część oficjalna.  Wprowadzono sztandary.  Przewodniczący Rady Miejskiej ze Zbąszynka Jan Mazur przywitał wszystkich gości i oddał głos Ewie Kubickiej, która od dwóch lat jest dyrektorem rocznicowej szkoły.

Ewa Kubicka w swoim przemówieniu przybliżyła wszystkim zgromadzonym całą historię powstania  szkoły polskiej. Opowiedziała również jaka jest szkoła dzisiaj.

Nastąpiły przemówienia gości.  Goście składali serdeczne gratulacje z okazji tak pięknej rocznicy.

Doniosłym momentem było odznaczenie sztandaru przez Przewodniczącego Sejmiku Lubuskiego Krzysztofa Seweryna Szymańskiego.

Były również momenty wzruszenia, kiedy wystąpili pierwsi absolwenci szkoły. Aniela Niemiec, Urszula Kociołek – Matuszewska, Maria Kugielska, Wiktor Dudek, Feliks Niemiec i Edmund Błoch.

Specjalnie na ten dzień polonistka Lucyna Łuczak – Dzikowska przygotowała z uczniami klasy V i VI inscenizację patriotyczną.  Na zakończenie tej części  uroczystości zagrała po raz kolejny młodzieżowa orkiestra ”Szałamaje” pod kierownictwem Agnieszki Rybickiej.

Kolejnym etapem  było zwiedzanie szkoły. Każdy  szukał siebie na zdjęciach w kronikach i na ścianie absolwentów. W szkolnej auli emitowano  filmy  z dawnych lat.  – Dzisiejsza uroczystość była wspaniała. Nie spodziewałem się tego, że taka wioska zdobędzie się na takie przyjęcie.  Zaproszenie biskupa, orkiestra, śpiew to było przepiękne. – mówił wzruszony Edmund Błoch  – To jest to co zbudowali nasi ojcowie. Pod wielkim strachem i terrorem i naciskiem.  Młodzi teraz nie chcą słuchać jak było kiedyś. Nie interesuje ich to. Mówią często to było dawno – kontynuował.

Jeszcze przed częścią rekreacyjną zaproszeni goście udali się na obiad do pałacu, który przygotowały panie  z KGW.

Festyn w parku rozpoczęły zawody sportowe, nad którymi czuwał Edward Utrata nauczyciel wychowania fizycznego. W konkurencjach brali udział przedstawiciele szkół z Dąbrówki , Zbąszynka i Kosieczyna. Zwyciężyli przedstawiciele SP Dąbrówka Wlkp.

Część artystyczną rozpoczął występ Dziecięcego Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały razem  z Kapelą Koźlarską ( Filip i Bartosz Pietrzak, Patryk Zimny).

Następnie  odbyło się przedstawienie teatralne pt. „ Jak powstała szkoła”.   Na deskach sceny wystąpiły trzy zespoły taneczne : Gwiazdeczki, Stokrotki i TeenGirls,  oraz wokaliści: cała  Klasa I, Sandra Kuczyk, Michalina Kowalska, Aleksandra Starystach, Julia Jędrasiak , Ola Lochert, Monika Starystach, Artur Śmiałek i Monika Tratwal.

Po nich na scenę weszły  Duże Dziewczyny z Rogozińca z piosenkami z dawnych lat szkolnych uczonych przez Stanisława Weichmana. Po nich wystąpił Zespół Śpiewaczy Dąbrowszczanka i Kabaret Klakoty, który obgadał tym razem wszystkich nauczycieli, przywołując wiele zabawnych wspomnień.

Wieczorem tuż przed zabawą, dał koncert zespół muzyczny „AiM” w składzie Filip Pietrzak, Karol Różycki, Bartosz Pietrzak, Wojciech Rzechaczek i Malwina Kubicka. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zespół istnieje od lutego tego roku. I ten występ był ich debiutem.

Wieczorem odbyła się Zabawa taneczna na której przygrywali Filip Pietrzak, Bartosz Pietrzak, Wojciech Rzechaczek i Dariusz Pietrzak.